SEASONIC zdroj 750W Prime GX-750 (SSR-750GD2), 80+ GOLD
PSU format:ATX; Connectors:8pin CPU 1x, 8pin CPU 2x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Motherboard connectors:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; PSU properties:Modular cabling
Your price:
Add to basket:
Availability:
Usually 30 days
Price information
Your price excl. SNC:
Retail price:
SNC:
AO:
Your price inc. sales tax:
Particulars
| Technical Specifications | ||
|---|---|---|
| 80PLUS® | Gold | |
| Cybenetics Efficiency Level | TBA | |
| Cybenetics Noise Level | TBA | |
| Form Factor | Intel ATX 12 V | |
| Dimensions | 140 mm (W) x 150 mm (L) x 86 mm (H) | |
| Fan Information | Fan Size | 135 mm |
| Fan Control | Premium Hybrid Fan Control | |
| Fan Bearing | Fluid Dynamic Bearing | |
| Life Expectancy | 50,000 hours at 40 °C, 15 % - 65 % RH | |
| Cable Information | Modularity | Fully Modular |
| Cable type | Flat black cables | |
| MTBF @ 25 °C, excl. fan | 150,000 hours | |
| AC Input | Full Range | |
| Protection | OPP, OVP, UVP, OCP, OTP, SCP | |
| Safety and Environmental | Safety and EMC | cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE |
| Environmental Compliance | Energy Star, RoHS, WEEE, ErP Lot 6, REACH | |
| Warranty | 12 Years | |
| Power Output | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC Input | Voltage: 100 V - 240 V | |||||
| Current: 10 - 5 A | ||||||
| Frequency: 50 Hz - 60 Hz | ||||||
| DC Output | Rail | +3.3 V | +5 V | +12 V | -12 V | +5 VSB |
| Maximum Power | 20 A | 20 A | 62 A | 0.3 A | 3 A | |
| 100 W | 744 W | 3.6 W | 15 W | |||
| Total continuous power | 750 W | |||||
SSR-750GD2
| Connector | Connector count |
|---|---|
| Main Power (24/20 pins) | 1 |
| CPU (8/4 pins) | 2 |
| PCIe (8/6 pins) | 4 |
| SATA | 8 |
| Peripheral | 3 |
| Floppy | 1 |
Technical parameters
- Výkon zdroje (W): 750
- PSU format: ATX
- Connectors: 8pin CPU 1x
- Connectors: 8pin CPU 2x