SEASONIC zdroj 600W SSP-600ES2, 80+ Bronze
PSU format:ATX; Connectors:8pin CPU 1x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Motherboard connectors:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin
Your price:
Add to basket:
Availability:
Usually 60 days
Price information
Your price excl. SNC:
Retail price:
SNC:
AO:
Your price inc. sales tax:
Particulars
ET2 ATX Power Supply
This Seasonic industrial power supply is version 12 V v.2.3 compliant and 80 PLUS® Bronze rated. Its double forward converter circuit, super low noise fan control and great protection features make it a dependable choice for a wide range of systems. This unit is PCIe and SATA cable ready and with its full AC input range. It is a stable, efficient and reliable power supply, ready to be used in any ATX form factor build. The newly released ES2 complies fully to the new safety standard of IEC 62368-1.
Specifications
SSP-600ES2
| Specifications | |
|---|---|
| Input frequency | 50 / 60 Hz |
| Efficiency | 80 PLUS Bronze |
| Line regulation | ± 1 % (typical) |
| Load regulation | ± 5 % (typical) |
| Cross regulation | ± 5 % (typical) |
| MTBF, full load @ 25 °C ambient (excl. DC fan) | > 100,000 hours |
| Active Power Factor Correction | 99 % (typical) |
| DC Outputs | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| +3.3 V | +5 V | +12 V1 | +12 V2 | -12 V | +5 Vsb | Total continuous power | Input Type |
| 24 A | 24 A | 24 A | 24 A | 0.3 A | 2.5 A | 600 W | 100–240 VAC |
| 130 W (max.) | 552 W (max.) | 3.6 W | 12.5 W | ||||
Technical parameters
- Výkon zdroje (W): 600
- PSU format: ATX
- Connectors: 8pin CPU 1x