CHIEFTEC zdroj Chieftronic GPU-650FC, 650W, PFC, 14cm fan, 80+ Gold
PSU format:ATX; Connectors:8pin CPU 1x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Motherboard connectors:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; PSU properties:Modular cabling
Add to basket:
Price information
Retail price:
SNC:
AO:
Your price inc. sales tax:
Particulars
CHIEFTEC GPU-650FC
- Fully modular cable management
- 80 PLUS Gold Efficiency
- Premium Japanese capacitors for minimal ripple noise
- Quality case housing finish with eye-catching fan filter design
The Chieftronic PowerPlay series builds on Chieftec’s many years of experience developing top-quality power-supplies and combines top specs like 80 PLUS Gold (at 550W, 650W, 750W) and 80 PLUS Platinum (at 850W, 1050W), premium Japanese capacitors for low ripple noise with an eye-catching fan filter design to offer an attractive PSU for users who want a true top-tier product.
Featuring a rugged build quality, the PowerPlay series measures only 160mm in length, therefore comfortably fitting into almost any system supporting ATX format PSU’s and leaving plenty of space for easy cable management.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| PERFORMANCE | |
| Model | PowerPlay 650W |
| Article no. | GPU-650FC |
| EAN code | 0753263076076 |
| Weight (without/with package) | 2.36 kg / 2.77 kg |
| AC Input | 100 - 240V / 10.0A |
| Frequency | 47 - 63Hz |
| +5V | 22A |
| +3,3V | 22A |
| +5V & +3,3V combined | - |
| +12V 1 | 54.2A / 650.4W |
| +12V 2 | - |
| +12V 1 & +12V 2 combined | - |
| P.F. | >0,9 |
| -12V | 0,3A / 3,6W |
| +5VsB | 3,0A / 15W |
| Maximum Power | 650W |
| CONNECTORS | |
| 20+4PIN ATX | 1 |
| 8 PIN EPS (4+4) | 1 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 4 |
| SATA | 9 |
| MOLEX | 3 |
| FLOPPY | 1 |
| CABLE LENGHT | |
| 20+4PIN ATX | 600 |
| 8 PIN EPS (4+4) | 700 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 2x 600/150 |
| SATA | 3x 800/150/150 |
| MOLEX | 700/150/150/150 |
| FLOPPY | Molex |
| FEATURES | |
| Specification | ATX 12V 2.3 |
| Form Factor | PS II |
| Efficiency | 80 PLUS Gold |
| Dimension (DxWxH) | 160 mm x 150 mm x 86 mm |
| PFC | Active PFC |
| Fan | 140mm silent fan |
| Warranty | 36 Months |
Technical parameters
- Výkon zdroje (W): 650
- PSU format: ATX
- Connectors: 8pin CPU 1x